מי אחראי על הבטיחות באתרי הבנייה?
השאלה מי אחראי על הבטיחות באתרי הבנייה מעסיקה רבים מהעוסקים בתחום הבטיחות.

מייסדי חברת ריסק בקרת סיכונים בעבודה עוסקים מזה זמן רב בשאלה מי אחראי על הבטיחות באתרי הבנייה וכן בניסיון לפתור את בעיית הבטיחות באתרי בנייה. לאחרונה הגיע מנהל הפיקוח על העבודה למסקנות דומות לאלו שאנו מצאנו בעבודתנו. רן כהן, מנהל תחום בכיר במשרד העבודה, פרסם עבודת מחקר הראויה לציון לשבח לגבי סיבות השורש לריבוי תאונות עבודה באתרי בנייה בישראל.

עבודתו של כהן תהווה את הבסיס לשינוי תקנות הבטיחות בעבודה בנושא מי אחראי על הבטיחות באתרי הבניה.

חברתנו פיתחה מודל מעשי לשיפור הבטיחות בעבודות הבנייה המבוסס על חלוקת סמכויות ואחריות הגיוניות בין האחראים על הבטיחות בחברות בנייה. כך ששאלת מי אחראי על הבטיחות באתרי הבנייה נעשית ברורה לבעלי התפקידים בחברה.

המודל שפיתחנו משלב מצד אחד הגדרות תפקיד ברורות למנהלי החברה, קבלנים, ממוני בטיחות, מנהלי עבודה ועוזרי בטיחות בנושאי בטיחות ומצד שני שיטה – מתודה יעילה לאכיפת נהלי ותקנות הבטיחות באתר עצמו.

3 בדצמבר 2019

מאמרים נוספים

רשם הקבלנים מאיים לסגור את החברה?

מדוע רשם הקבלנים מאיים לסגור את החברה? אגף מינהל הבטיחות שבמשרד העבודה שבמשך שנים רבות קיבל את המצב כפי שהוא ולא עשה הרבה על מנת לשנותו התעורר בעקבות הביקורת והרעש של התקשורת וגופים פרטיים שאיכפת להם וחיפש דרך להקטין את מספר תאונות העבודה.  במשך שנים מנסה משרד העבודה...

קראו עוד

הקפאת רישיון קבלן בניין על ידי רשם הקבלנים

רישיון קבלן בניין ניתן ע"י רשם הקבלנים לפי מספר קריטריונים אחד מהם הוא סוג העבודות המותרות לקבלן לבצע ביחס להיקף הכספי והמקצועי של העבודה. רשם הקבלנים, כמו שהוא נותן הוא יכול גם לקחת. התליית רישיון קבלן בניין למשך שלוש שנים יכולה להביא לקריסת החברה ולכן הקבלנים פונים...

קראו עוד