רשם הקבלנים מאיים לסגור את החברה?
רשם הקבלנים מאיים לסגור את החברה? האם יש לו סמכות חוקית? אכן החוק מתיר לרשם הקבלנים להוריד את רמת הסיווג של הקבלן. עבור חברות בנייה גדולות התוצאה הינה סגירת החברה. הורדת סיווג החברה מ- ג5 ל- ג1 לתקופה של 3 שנים כפי שעושה הרשם תביא לקריסת החברה והפסקת פעולתה.

מדוע רשם הקבלנים מאיים לסגור את החברה? אגף מינהל הבטיחות שבמשרד העבודה שבמשך שנים רבות קיבל את המצב כפי שהוא ולא עשה הרבה על מנת לשנותו התעורר בעקבות הביקורת והרעש של התקשורת וגופים פרטיים שאיכפת להם וחיפש דרך להקטין את מספר תאונות העבודה. 

במשך שנים מנסה משרד העבודה ביחד עם הביטוח הלאומי והמוסד לבטיחות וגהות ללא הצלחה להביא לשיפור הבטיחות בענף הבנייה. הרעש שעשתה התקשורת הביא לחיפוש ומציאת דרך עוקפת העוברת דרך הרשם.

הפתרון שנמצא: מינהל הבטיחות ידווח לרשם על חברות בנייה שפקחי המינהל מצאו אותן אשמות בעבירות על תקנות וחוקי הבטיחות והרשם ישתמש בזכותו החוקית על מנת לצמצם את פעולתן.

מדוע מצב הבטיחות בענף הבנייה בישראל כה עגום? על כך נרחיב בפוסט אחר.

מה עושות חברות הבנייה על מנת להילחם בגזירה החדשה שנפלה עליהן? חברות שמבינות כי לשנות את תרבות הבטיחות בארגונם ייקח זמן ויעלה הרבה כסף פונות דבר ראשון לעורכי הדין על מנת שילחמו ברשם בכלים משפטיים כמו: חופש העיסוק ומציאת נימוקים מדוע לפקחי המינהל אין כלל זכות לאכוף את תקנות הבטיחות וכד'. 

פרנסתם של עורכי הדין מגיעה ממלחמות עם הרשם ולכן אין להם אינטרס ממשי לשנות את רמת הבטיחות בחברות הבנייה, וכך מוצאים עצמם מנהלי החברות בין הפטיש לסדן. מצד אחד הרשם ועורכי הדין נלחמים מעל גבם ומצד שני אין להם דרך מעשית מוכחת ומהירה שתעזור להם לשנות את תרבות הבטיחות בחברה.

כאן נכנסת חברת ריסק – בקרת סיכונים בעבודה, אנו מצאנו את הדרך לשנות את תרבות הבטיחות בחברות בנייה. השינוי מחייב שני דברים: שיתוף פעולה מצד מנהלי החברה ורצון המנהלים להביא לשינוי אמיתי ורציני של הרמת הבטיחות באתרי הבנייה.

10 במרץ 2020

מאמרים נוספים

סקר סיכונים בבטיחות

כאשר אנו באים לערוך סקר סיכונים בבטיחות אצלכם בארגון נשאל תחילה שתי שאלות מקדימות: השאלה הראשונה הדורשת תשומת לב היא: האם ההנהלה הבכירה בארגון מודעת לסיכונים הבטיחותיים הספציפיים בחברה ולמשמעות הנזק שיגרם לחברה בהתממשות סיכון? השאלה השנייה שנשאל תהיה על אופי הארגון...

קראו עוד

דוח ביקורת בטיחות מקצועי

דוח ביקורת בטיחות מקצועי, אל מי כדאי לפנות? מרבית הארגונים מבצעים באופן קבוע ביקורות לבדיקת יעילות ורווחיות - ארגון לא יכול להתקיים ללא בקרה חשבונאית ובקרת איכות. לעומת זאת, ביקורת לבדיקת רמת הבטיחות נדחקת לקרן זווית על אף העובדה שמחקרים מוכיחים שככל שרמת הבטיחות עולה...

קראו עוד

ניהול בטיחות בחברות בנייה

 האם ניתן לשפר את איכות הבטיחות באתרי בנייה? השיטה שפותחה ע"י חברת ריסק עבור ניהול בטיחות בחברות בנייה היא בשורה מרעננת. מדוע מתקשות חברות בנייה בניהול הבטיחות באתרים בצורה מוצלחת? התשובה פשוטה: ברוב החברות אין מנהל בטיחות מומחה ולא קיימת שיטת ניהול בדוקה וטובה. ניהול...

קראו עוד