דוח ביקורת בטיחות מקצועי

דוח ביקורת בטיחות מקצועי, אל מי כדאי לפנות? מרבית הארגונים מבצעים באופן קבוע ביקורות לבדיקת יעילות ורווחיות – ארגון לא יכול להתקיים ללא בקרה חשבונאית ובקרת איכות. לעומת זאת, ביקורת לבדיקת רמת הבטיחות נדחקת לקרן זווית על אף העובדה שמחקרים מוכיחים שככל שרמת הבטיחות עולה כך עולה באופן ישיר גם רמת האיכות והרווחיות.

ברוב הארגונים לא מתקיימת בקרה על הבטיחות. מעטות הן החברות המציגות סקר הנהלה שנתי בנושא בטיחות, בזמן ששאר החברות מסתפקות במינוי ממונה הבטיחות כשומר הסף.

ממונה הבטיחות אינו האחראי על הבטיחות בחברה. מנהלי החברה ומנהלי המחלקות הם האחראים על קיום הבטיחות. 

בהעדר מנגנון בקרה על איכות הבטיחות אין ביכולתו של המנהל לדעת האם החברה פועלת לפי החוקים והתקנות, לדוגמה: האם מתקיימות בדיקות תקופתיות באיכות הנכונה? האם מערכות החירום נבדקות באופן סדיר ותפעלנה בעת הצורך? כלומר, בהעדר מנגנון בקרה המנהלים מודעים לתקלות ביישום הבטיחות בחברה רק כאשר מתרחשת תאונת עבודה והם נדרשים לתת תשובות לחוקר.

לביצוע בקרה על איכות הבטיחות בארגון נדרש מומחה. מצד אחד עליו להיות בקיא במאות החוקים והתקנות העוסקים בבטיחות לשם הבנת השפעתם על הארגון, ומצד שני נדרש ידע מעשי בתחומים רבים הקשורים בבטיחות.

דוח ביקורת בטיחות מקצועי הנכתב ע"י מבקר בעל הסמכה בביקורת פנים אך שאינו מגיע מתחום הבטיחות יהיה לוקה בחסר. דוח ביקורת בטיחות מקצועי אותו אנו מגישים מבוצע ע"י ממונה בטיחות מנוסה ויועץ בטיחות אש בכיר בעל ניסיון בהגשת דוחות מסוג זה לחברות גדולות, מפעלים וקיבוצים.

הדוח ישקף את מצב הבטיחות בחברה ויכלול המלצות מעשיות לשיפור איכות הבטיחות בחברה.

14 ביולי 2020

מאמרים נוספים

ניגודי אינטרסים ותאונות עבודה בענף הבניין

כיצד גורמים ניגודי אינטרסים לתאונות עבודה בענף הבניין? ניתן לחלק את בעלי העניין בענף הבניין לשלושה, כאשר לכל אחד ישנו אינטרס שונה ובחלקים מסוימים נוגדים את האינטרס של הקבוצה האחרת. שלושת הקבוצות הן: היזמים, פועלי בניין והדיירים.  שחקן נוסף במגרש שאין לו קשר ישיר עם...

קראו עוד

מדוע הפועלים נהרגים באתרי הבנייה?

בסדרת הפוסטים הקרובה ננתח את הסיבות העיקריות לשאלה: מדוע הפועלים נהרגים באתרי הבנייה מבוא – פוסט ראשון בסדרה בבסיס תקנות הבטיחות של ישראל נמצאת פקודת בתי החרושת משנת 1946, שהסתמכה על כך שלמפעלים היה אינטרס לשמור על העובדים ככוח עבודה קבוע במפעל ולכן ההנהלה ראתה חשיבות...

קראו עוד

החשיבות בעבודה עם נהלי בטיחות בעבודה

פעם, לפני הרבה שנים עבדו ללא נהלי בטיחות בעבודה כלל. כיצד זה יתכן? הרי הנהלים מאחסנים בין שורותיהם את כל הידע והניסיון הקשור בעבודה. התשובה היא בכך שבעת שקדמה למהפכה התעשייתית העובדים היו מאוגדים בגילדות לפי סוג המלאכה וסודות המקצוע עברו במשפחה מאב לבן. הילד שהיה צמוד...

קראו עוד